Jak probudit svou vášeň

Pokračování z článku Tajemství vášně.

Hlad po vášni

Každý z nás je hladový po tom cítit vášeň a je to zcela přirozené. Všichni hledáme něco, co nás povznese od všedního, co nám rozproudí krev, co nás úplně pohltí, co uspokojí naši touhu po plném životě, co nás odpoutá od zažitých stereotypu a zvyklostí – hledáme vášeň, to, co uspokojí naše vnitřní touhy a emoce.

Divíte se, proč ženy sledují romantické filmy a čtou harlekýny? Ptáte se, proč ti muži tak milují zápasy, ať je to fotbal, hokej či ring? Oni žijí s těmi, kteří prožívají silné emoce a vzrušení, prožívají vášeň.
Jsme ochotni platit lidem, kteří v nás umějí probouzet emoce, jsme ochotni dát velké částky za to, abychom prožívali vášeň. Není na tom nic špatného až do chvíle, kdy neumíme najít vášeň sami v sobě. Spoléháme na to, že v nás vášeň probudí jiní lidé.

Když přenecháváme jiným, aby v nás probudili něco cítit, pak jim dobrovolně předáváme kontrolu nad svým vlastním životem.

Sledovatelé televizních seriálů mnohem více prožívají osudy filmových hrdinů než svoje vlastní, ti, kteří jsou závislí na bulvárním plátku, ve kterých je plno dramatických příběhů, se snaží odpoutat od svých vlastních problémů, fanoušky, které více uspokojí propocený dav na hřišti než čas strávený se svou ženou – ti všichni ztratili svou opravdovou vášeň a jsou ochuzeni o vlastní prožívání emocí.

Hledejte vášeň ve svém nitru, odpoutejte se od všeho pomíjivého a povrchního. Zaměřte se na to, co se děje okolo vás, buďte v kontaktu s lidmi, a hlavně sami se sebou. Pozorujte a probouzejte vášeň, všechny emoce.

Jenom vaše vlastní vášeň vás dokonale uspokojí a nikdo vám ji nemůže vzít a jen ona vám umožní žít a naplno prožít přítomný okamžik.

Buďte zdrojem vlastní vášně, staňte se hlavním hrdinou svého vlastního žití.

Jak se stát vášnivým?

Když někoho obdivujete, vnímáte ho jako vzor, je pro vás inspirací, tak pravděpodobně obdivujete jeho vášnivost.  Vášnivost se skrývá v zapálenosti, náruživosti, horlivosti, nadšením.

Vášniví lidé jsou v každém oboru – malířství, strojařina, hudebník, profesor či farář. Když se díváme na člověka, který vášnivě plní svoje poslání, jsme svědka velké životní síly, jenž vyzařuje z jeho osobnosti, říkáme tomu charizma.

Vášeň je svůdná, je magnetem a my jsme přitahováni k těmto lidem. Chceme být v jejich blízkosti, poslouchat je a vidět. Skrytě toužíme být jako oni.

Abychom se stali charismatickým člověkem, který má opravdový (láskyplný) vliv na dění kolem sebe, musíme objevit svou vlastní vášeň, nadšení a touhu po životě a po lásce, být zanícení pro všechno co děláme, čemu věříme a dovolit, aby nás to vše celé prozářilo. Čím více jsme nadšení, čím více vyjadřujeme vášeň, tím méně se nás dotýká negace z okolí.

Vášeň se rodí z přesvědčení.

Máme nějaký sen a chceme jej zrealizovat – otevřít si obchod, masírovat, léčit, navázat vztah, malovat atd. Když jsme nadšeni už jen při tom, že vyslovíme tuto myšlenku nebo jen na ní pomyslíme, cítíme v sobě spalující žár, nadšení a vášeň se probouzí. Když se plně odevzdáme vnitřnímu prožitku povolujeme uzdu přirozené vášni. Naše zanícení pro danou věc a přirozená oddanost rozohní vášeň. A když s klidným vědomím řekneme: „Ano, tomu věřím, jsem o tom přesvědčen“ nebo „Tomu člověku věřím“, tak rozum dovolí srdci, se konečně otevřít tomu, čemu jste oddáni. Cítíte vzrušení, nadšení, energii a lásku – tak jako u zamilovanosti. Zamilovanost do jiného člověka je plná vášně a když tuto zamilovanost vložíme do svých snů, práce, prožitků, tak otevřeme dveře do tajné komnaty, ve které čeká vášeň.
Jistě mi dáte za pravdu, že je těžké cítit vášeň k něčemu, čemu nedůvěřujete. Nedůvěra a zaujetí; např. v nějaký projekt, v politiku, k lékaři, k nějakému jídlu nebo práci (i když třeba partnerovi se líbí, ale vám ne) nedovolí vášni se projevit. Když nás něco nemotivuje, nezajímá nás to.

Jak probudit svou vášeň

Zaměřte se na nějakou věc, kterou chcete více prožívat. Může to být práce, duchovní růst nebo partnerství, cokoli. A každý den prohlubujte svoje zaujetí pro danou oblast.

  1. Práce – každý úkol se pokuste splnit na 100%.  Vaše práce je být maminkou na plný úvazek – pomáhejte dítěti ze všech sil, pište s ním domácí úkoly, hrajte si s ním, věnujte mu celou svou lásku, tak jako by ten den byl dnem, který mu má změnit celý život.
    Třeba pracujete v obchodě – každému zákazníkovi se věnujte s maximální péči a respektem. Představte si na jeho místě sebe.
    Jste malířem – do každého tahu štětcem vložte vše, co máte, dejte tam celou svou bytost, jako by to byl poslední obraz, který namalujete.
  2. Nebo se rozhodnete posílit svůj duchovní rozvoj – zpomalte shon, dávejte pozor na stres, nezapomínejte se zastavit a vychutnávat si to, co vám uniká, vnímejte krásu stromů a květin, roztomilé chování vašeho pejska ráno, když snídáte, nebo zpěv ptáků, když večer uleháte a už přemýšlíte, co vše vás zítra čeká v práci.
  3. Partnerství – nacházejte nová krásná slova, zaměřte se na kladné vlastnosti partnera, připomínejte si, jak moc ho milujete, jak si ho vážíte a co pro vás znamená.
  4. Dělejte to, co dělat chcete, co vás naplňuje a vytváří radost.

Když se zaměříme na jednu věc změní se náš pohled na život i na sama sebe. Velmi často to vnímám u lidí, kteří chodí na rituální tantra masáže. Jen tím, že věnují svému tělu doteky a odpočinek (zaměření na jednu věc) se jim mění život.

Naplňte vášní sebe. Vášeň je láska. 

Co vášeň zabíjí?