„Nemoc je stará jako lidstvo samo.
Jakákoli bolest i onemocnění jsou jistou korekcí naší cesty a vyjádřením času, kdy jsme patřičně nemilovali druhé nebo sebe. Naše strava, myšlenky, postoje a skutky rozhodují, zda onemocníme, nějakou chorobou a jak vážně. Následky nekvalitní stravy a hazardování s vlastními silami se v celém organismus rozdělují o něco rovnoměrněji než chyby v jednání.“
Začnu bolestmi zad (je to nejčastější příčina se kterou za mnou chodí), ale vy si určitě domyslíte, že se níže vypsané body týkají celého našeho těla, všech našich bolestí, nemocí a trápení s nimi. Postupně v dalších článcích budeme mnohé rozebírat – proč a co s tím.
Bolestmi zad trpí tak 85% populace z „vyspělých“ zemích. Bolest v zádech má mnoho podob (Krční páteř). Liší se dobou trvání, intenzitou a příčinou. Každou bolestí naše tělo i duše křičí: „Stop. Haló, jsem tady a něco děláš špatně“.
Bolesti rozdělujeme na akutní (přebytek energie) a chronické (nedostatek energie). Akutní bolest je náhlá a trvá jen nějakou chvíli, většinou se objevuje při rychlém pohybu nebo špatném zvednutí něčeho těžkého. Chronická bolest je dlouhodobá a znepříjemňuje nám život.
Bederní část je nejvíce zatěžovaným úsekem celé páteře – nese celou váhu těla, a ještě k tomu přenáší pohyb z dolních končetin na trup.
To je, co. Příčin je opravdu mnoho a možná jste našli tu svou, nebo alespoň tušíte, proč vás bolí třeba celá záda, nebo zužuje ne-moc (Čas probuzení). Nezoufejte, mnohé se dá napravit a bolestí zad se úplně zbavit. Stačí jen chtít.
Postupně budu problematiku bolestí zad uvádět do článků. Nejen hlubší popisek problému, ale také jak cvičit, třeba upravit stravu, doplnit chybějící vitamíny a minerály. No prostě všechno, co je potřeba k nápravě a zbavení se problému navždy, tedy, pokud nepřijde velký úraz, ale i ten si způsobíme sami – psychosomatika, o té budeme psát příště).
Jen pár návodů pro začátek. Můžete je ihned vyzkoušet.
Cvičte pomalu, jemně, do mírného napětí a bolesti, vydržte v pozici a dýchejte zhluboka. Nepřetěžujte tělo, bude si zvykat. Pokud vám bude dělat problém ležet na tvrdé podložce, zpočátku začněte cvičit na posteli, přeci jen je matrace měkčí. V leže si vždy zkontrolujte bedra, pokud jsou hodně nahoře, pak podsaďte pánev, ať se více bedra dotýkají podlahy či matrace.
U samoléčby velmi prospěšná. Každý bod stimulujte 2 – 3 minuty na každé straně.
LI 4 – HE GU – bod meridiánu tlustého střeva. Bod uvolňuje serotonin a endorfiny. Díky endorfinu zvládáme bolest a díky serotoninu se cítíme dobře. Konec rýhy, která se vytvoří spojením palce a ukazováčku. Bod je bolestivý, ale přesto jej stiskněte.
KI 3 – Tai XI – bod meridiánu ledvin. Nachází se na horním okraji vnitřního kotníku a okrajem Achillovy šlachy. Tlačte bříškem palce do jemné bolesti.Můžete cítit mírné brnění chodidla.
BL 40 – Wei Zhong – bod meridiánu močového měchýře. Říká se mu také centrum rovnováhy. Najdete jej pod kolenem, uprostřed podkolenní rýhy. Tlačte do mírné bolesti.
Dále na vás čeká článek – Bolest, nemoc, utrpení versus vitamíny a minerály.
Mějte krásné dny i bez doktorů. Loučí se Adri.
PS: Články plánuji, takže cca co 14 dní se nějaký objeví.