2.Bolest, nemoc, utrpení versus špatné držení těla

Odkud se bere bolest již víte. Vliv vitamínů a minerálů na zdraví člověka máme za sebou. Dnes se podíváme na špatné držení těla.

Když se podíváme na dnešní děti, nelze přehlédnout, že skoro každé dítě má problémy se správným postavením těla. Co potom když dospějí.

Nohy do X nebo Y, vsunuté kotníky, shrbená záda, ramena vřed, šmajdání, vnější vytočení jedné či obou nohou, skolióza, hlava směřuje vpřed, celá honí část je dopředu nebo dozadu, půlka těla je výše …, to vše je špatné držení těla, které v dospělosti mají za následek bolesti, případně vyvolávají různé nemoci.

Příčin, které způsobují tyto nesrovnalosti, je opět více, od špatné obuvi přes špatné sezení, ležení, málo pohybu. V dospělosti se k tomu přidává sedavá práce, jednosměrné zatížení těla, hrbení u počítače, zlozvyk – nožka přes nožku, křížení nohou, ve stoje zatížení jedné strany atd.

Všímejte si svých dětí, jak chodí, stojí a sedí. Přemýšlejte o tom, jakou obuv jim kupujete a kolik mají pohybu. Naučte je správnému držení těla. Jsou velmi ohebná a rychle se učí. Buďte jim příkladem (tím pomůžete i sobě).

Začněte co nejdříve, protože až budou ve škole, už toho moc neovlivníte. Školáky „vyhánějte“ ven, dejte je do kroužků, kde budou mít zdravý pohyb. Balet a některé druhy tance nejsou zrovna dobrou volbou, vím to z vlastní zkušenosti. Děti si deformují nohy, pánev i páteř.

Znáte to pořekadlo: „Starého psa novým kouskům nenaučíš“, v dospělosti už se napravovat chyby z dětství moc nechce. To už musí být opravdu velký problém. Z praxe vím, že tomu tak většinou bývá. Když někomu řeknu ať si cvičí, aby bolesti ustoupili, nechce se. Bohužel jsme celkem líné bytosti (a nestyďte si to přiznat).
Nejde zde psát, jak napravit díky cvikům a psychice celé své tělo. Ale zmíním se aspoň o nejčastějších příčinách, které vedou ke špatnému držení těla– dlouhé sezení, jednostranná zátěž, jednorázové zatížení, těžké dětství.

Sezení

Sedíte v kanceláři půl dne, pak sednete do auta, doma do sedačky a večer si lehnete. To je celý pohyb během dne, pracuje jen cca 5% svalů, kloubů, z celého těla.  Bolesti zad (krku, ramen, kyčlí, pánve, nohou) a deformace držení těla.

Sezení = ohnutá záda, skloněná hlava směřující vpřed, to přidává vaší páteři, a hlavně bedrům o 30 Kg navíc. Většinou ještě překřížené nohy, nebo nožka přes nožku a vyvážení je jen na jedné straně těla. Páteř se stále snaží o vyváženost, aby tělo bylo vzpřímené, jak to jen jde. Špatným držením těla se zvyšuje tlak na zmíněné bedra (ploténky), klouby, kosti a určité svaly.

Každá hodina, kterou sedíme zkracuje bederní sval (jeho hlavní funkce je udržovat rovnováhu pánve ve vztahu k páteři), uvolňuje svaly břišní a vzniká tlak na vnitřní orgány (děloha, vaječníky, střeva, prostata atd.). V józe je bederní sval označován za sídlo duše.

Dlouhé sezení má také vliv na celý metabolismus, kardiovaskulární systém a srdce. Celý metabolismus se zpomaluje, cirkulace enzymu na rozkládání tuků (lipázy) se zastavuje a tím se tělo špatně zbavuje toxických látek. Vzniká náchylnost na hodně špatné nemoci, např.: cukrovka, infarkt, rakovina.

Zatížení

Zádům, bedrům a kříži neprospívá jen sedavé zaměstnání ale také jednorázové zatížení – těžká práce, na kterou není tělo zvyklé či jednorázový sport (zítra vstanu a vyjdu si na Mount Everest). Ještě k tomu se mnozí vrhnou na práci či sport bez pořádného, tak potřebného, protažení a uvolnění všech svalů. Obden se s takovými lidmi setkávám. „Protahujete se před a po cvičení“, ptám se. „Ne“, zní odpověď. A přitom už v tělocviku nás to učili. To nejsou výčitky, jen malé upozornění a připomenutí.

Jednostranná zátěž – zatěžujeme pouze jednu stranu těla, děláme stále stejné pohyby v práci. Pásová výroba je krásným ukazatelem, stojíte a používáte převážně jednu polovinu těla. Pokud to takto máte, pak se pokuste mimo práci zatěžovat druhou stranu těla, ať se to aspoň trochu vyrovná. Není to jednoduché, ale dá se to zvládnout. A ženám doporučuji často si přehazovat kabelku z jednoho ramene na druhé. Děti mají mít batohy na knížky a nosit je na obou ramenou.

Psychika

Těžké dětství – bez lásky, citu, obejmutí, krutí rodiče, uhýbání před násilím či výčitkám aj. Nejkrutější ze všech bolestí. Psychické násilí, které se projeví na fyzickém těle. Těžké dětství a dospívání se projevuje také v dospělosti a tím se tělo ještě více deformuje, nejen že jsme křiví, ale také přicházejí různé ne-moci.

Nejznámější viditelné znaky špatného držení těla – povolené bříško, svěšená ramena, hlava směřuje dopředu, vybočená chodidla, kolena směřují k sobě, vystrčená pánev (vosí zadeček), jedno rameno je výše než druhé atd. Neviditelné znaky – skolióza (ta se ukrývá pod oděvem), stání na patách.  V neposlední řadě, špatné držení těla vyzařuje špatnou energii, člověk je jako bez života.

Pár rad, jak pomoci tělu od bolesti

 • Když se probudíte, ležte a protáhněte si celé tělo do všech stran. Žádné zvířátko se nezačne pohybovat, aniž by se před tím neprotáhlo. Protahujte se i v průběhu dne.
 • Zacvičte si KRČÁK.
 • Čeká-li vás těžká práce (třeba řezat dřevo na zimu), pak si práci rozdělte na několik dní, nehrajte si na borce, vaše tělo vám to dá znát. Se sportem začínejte opatrně a pozvolna. Vždy se protáhněte a uvolněte tělo.
 • Sedíte-li v kanceláři, pak se každou hodinu postavte a protáhněte. Telefonovat a číst doklady můžete přeci ve stoje.
 • Při sezení využívejte oporu chodidel, odlehčí tělu a pomáhají ho udržet vzpřímeně.
 • Monitor si nastavte do úrovní očí, aby byla hlava rovně a nepředkláněla se dolů. Jen oči ho sledují, ne celé tělo. Klávesnici si dejte na okraj stolu, abyste se nenakláněli přes pracovní desku a nehrbila se záda a krk. Než předklon, raději mírný záklon těla.
 • Přestaňte křížit nohy a dávat jednu přes druhou.
 • Když musíte koukat do telefonu, pak zvedněte telefon a mějte ho ve výši očí.
 • Kancelářskou židli si spusťte co nejníže, ať se záda co nejvíce narovnají.
 • Když si sedáte, lehce podsaďte pánev, uvolní se bedra, stáhne se bříško a narovnáte celou páteř. Hlava mezi rameny a sevřený hrudník vyvolává migrény, ztuhlost šíje, závratě i špatné dýchání.
 • Aspoň každý druhý den (nejlépe každý den) si dejte nějaký hodinový pohyb – procházka, jízda na kole, jakékoli cvičení.
 • Když cokoli zvedáte, hlavně těžké věci, pak si dřepněte, stáhněte bříško, nadechněte se, zadržte dech a břemeno zvedněte pomocí nohou ne páteře, pak vydechněte. U přenášení břemene nemluvte.
 • Když už se ohýbáte, třeba k obutí botou, pak s výdechem zatáhněte bříško a předkloňte se.
 • Jedete-li dlouho v autě, pak u přestávky se protáhněte a prodýchejte tělo. Protažení je lepší a zdravější proti únavě než kafe z benzínky.
 • Choďte pravidelně na masáže či terapie. Uvolníte všechny svaly a přijde se včas na nějaké to vychýlení z osy těla, kterou můžete ihned napravit.

Každý z nás udělá někdy nezdravý pohyb – shrbení, překřížení nohou, uvolnění jednoho boku, když stojíme. Ok, v pohodě.  Tím že se vědomě naučíme uvádět tělo do správné pozice bráníme bolesti. A i když někdy sejdeme ke starým zvykům, tak pak nás samo tělo upozorní, že třeba špatné stojíme nebo sedíme.

Zpočátku se zkracují jen svaly, ale později se vychylují klouby a kosti, což vede k přeměně jejich struktury a degeneraci, to už je pak nevratné. I proto je potřeba dbát na správné držení těla.

Z počátku to není jednoduché, stále se hlídat. Ale víte co, mě stačilo 14 dní vědomého upozorňování na postoj a sezení a již to jde samo. Kdykoli jsem chvíli špatně, mysl se hned ozve.
Každou malou změnou si zlepšujete své vlastní zdraví. A vědomou změnou si berete svůj vlastní život do svých vlastních rukou.

Vědomou změnu a plné zdraví i bez doktorů přeje Adri.

Příště vás čeká 3 díl – Bolest, nemoc, utrpení versus DECH.