Nemoc, bolest, trápení! Proč JÁ a proč to tak bolí?

“Nemoc je stará jako lidstvo samo.
Jakákoli bolest i onemocnění jsou jistou korekcí naší cesty a vyjádřením času, kdy jsme patřičně nemilovali druhé nebo sebe. Naše strava, myšlenky, postoje a skutky rozhodují, zda onemocníme, nějakou chorobou a jak vážně. Následky nekvalitní stravy a hazardování s vlastními silami se v celém organismus rozdělují o něco rovnoměrněji než chyby v jednání.”

Začnu bolestmi zad (je to nejčastější příčina se kterou za mnou chodí), ale vy si určitě domyslíte, že se níže vypsané body týkají celého našeho těla, všech našich bolestí, nemocí a trápení s nimi. Postupně v dalších článcích budeme mnohé rozebírat – proč a co s tím.

Bolestmi zad trpí tak 85% populace z „vyspělých“ zemích. Bolest v zádech má mnoho podob (Krční páteř). Liší se dobou trvání, intenzitou a příčinou. Každou bolestí naše tělo i duše křičí: „Stop. Haló, jsem tady a něco děláš špatně“.

Bolesti rozdělujeme na akutní (přebytek energie) a chronické (nedostatek energie). Akutní bolest je náhlá a trvá jen nějakou chvíli, většinou se objevuje při rychlém pohybu nebo špatném zvednutí něčeho těžkého. Chronická bolest je dlouhodobá a znepříjemňuje nám život.

Bederní část je nejvíce zatěžovaným úsekem celé páteře – nese celou váhu těla, a ještě k tomu přenáší pohyb z dolních končetin na trup.

Příčiny bolesti nejen zad, beder a kříže:

 • Špatné držení těla – např. shrbení horní části zad, vychýlení z rovnováhy, spadlá ramena, hlava v předu, vysunutá pánev vzad….
 • Krátký dech – dýchání mnoho lidí podceňuje. Dýcháme pouze do hrudi a zbytek těla není okysličen a uvolněný.
 • Psychosomatika – dlouhodobý stres, žití v minulosti aj.
 • Chybí základní výživa – vitamíny, minerály, stopové prvky
 • Mateřství – časté používání pouze jedné strany těla, hormonální změny aj.
 • Degenerace meziobratlových plotének – s přibývajícím věkem je to normální, jenže dnes tímto trpí i mladí lidé, málo vody
 • Málo nebo hodně pohybu – ochabuje svalstvo, přetěžuje svalstvo a klouby
 • Sedavé zaměstnání – asi nejčastější příčina bolesti v bedrech a šíji. Špatně sedíme.
 • Prochladnutí – průvan, promočení, klimatizace
 • Obezita – přetížení páteře a kloubů
 • Uvolněné bříško – povolené břišní svalstvo
 • Špatná obuv – tvrdá, úzká, jehličky, deformace chodidla, nohou, kolen, kyčlí, bolesti v bedrech, celá páteř
 • Jednostranná zátěž – zatížení jen jedné strany těla a stále stejné svaly, svalová nerovnováha
 • Těžká práce – zvedání těžkých břemen, aniž víme, jak je správně zvedat.
 • Ne-moci vnitřních orgánů – plíce, střeva, žaludek, játra, močový měchýř, ledviny jsou v disharmonii. Všechny orgány se projevují na páteři.
 • Úraz – pády a zlomeniny
 • Zánět v těle – to je skrytý zabiják. Když už si nevíte rady, pak je na místě se zamyslet, zda zánět v těle neřádí.

To je, co. Příčin je opravdu mnoho a možná jste našli tu svou, nebo alespoň tušíte, proč vás bolí třeba celá záda, nebo zužuje ne-moc (Čas probuzení). Nezoufejte, mnohé se dá napravit a bolestí zad se úplně zbavit. Stačí jen chtít.

Postupně budu problematiku bolestí zad uvádět do článků. Nejen hlubší popisek problému, ale také jak cvičit, třeba upravit stravu, doplnit chybějící vitamíny a minerály. No prostě všechno, co je potřeba k nápravě a zbavení se problému navždy, tedy, pokud nepřijde velký úraz, ale i ten si způsobíme sami – psychosomatika, o té budeme psát příště).

Jak si pomoci teď hned?

Jen pár návodů pro začátek. Můžete je ihned vyzkoušet.

  Cvičení

Cvičte pomalu, jemně, do mírného napětí a bolesti, vydržte v pozici a dýchejte zhluboka. Nepřetěžujte tělo, bude si zvykat. Pokud vám bude dělat problém ležet na tvrdé podložce, zpočátku začněte cvičit na posteli, přeci jen je matrace měkčí. V leže si vždy zkontrolujte bedra, pokud jsou hodně nahoře, pak podsaďte pánev, ať se více bedra dotýkají podlahy či matrace.

 1. Cvik Krčáknajdete ho zde.
 2. Lehněte si na záda, pokrčte obě nohy a pomalu přitlačujte bedra k podložce. Přitlačte, vydržte (aspoň 5 sekund), dýchejte a uvolněte. Necvičíte jen bedra, ale také dolní a střední svaly břišní. Zbytek těla je uvolněné.
 3. V leže na zádech pokrčte nohy, mírně rozkročené. Překlápějte nohy na jednu stranu a hlavu na opačnou stranu. Nohy jdou doprava a hlava doleva. Pak na opačnou stranu. Sklopte nohy jen tam, kam vám dovolí. Žádné násilí.
 4. Pokud ještě zvládnete, tak opět ležíte na zádech, chytnete si kolena a s nádechem tlačte ruce a kolena proti sobě. S výdechem uvolněte a přitiskněte kolena co nejblíže hrudníku.

Akupresura

U samoléčby velmi prospěšná. Každý bod stimulujte 2 – 3 minuty na každé straně.

LI 4 – HE GU – bod meridiánu tlustého střeva. Bod uvolňuje serotonin a endorfiny.  Díky endorfinu zvládáme bolest a díky serotoninu se cítíme dobře. Konec rýhy, která se vytvoří spojením palce a ukazováčku. Bod je bolestivý, ale přesto jej stiskněte.

KI 3 – Tai XI – bod meridiánu ledvin. Nachází se na horním okraji vnitřního kotníku a okrajem Achillovy šlachy. Tlačte bříškem palce do jemné bolesti.Můžete cítit mírné brnění chodidla.

BL 40 – Wei Zhong – bod meridiánu močového měchýře. Říká se mu také centrum rovnováhy. Najdete jej pod kolenem, uprostřed podkolenní rýhy. Tlačte do mírné bolesti.

Dále na vás čeká článek – Bolest, nemoc, utrpení versus vitamíny a minerály.

Mějte krásné dny i bez doktorů. Loučí se Adri.

PS: Články plánuji, takže cca co 14 dní se nějaký objeví.