Zbytečně se netrýzněte

Kamarád požádal o pomoc v oblasti sexuality. Dostal domácí úkoly, na kterých musí sám zapracovat, pokud chce svůj problém odstranit. Jsou to již 3 týdny a včera jsem mu zavolala a zeptala se co je nového a jak mu jde cvičení.

„No nic moc, nedokáži se úplně odpoutat od „lechtivých filmů“. Dýchání mi nejde, jen tak dvě minuty. Sice jsem se díval na „filmy“ tak 4krát denně a teď jen jednou, ale nejde mi to. Taky bych chtěl pracovat s dechem delší dobu. No prostě nejsem dobrý“, říká René.

Úžasný pokrok, který udělal vůbec neviděl. Chce okamžitě být dokonalý.

„Jsi úžasný, to je velký skok, který jsi udělal. Díváš se jen jednou a dokážeš se věnovat sám sobě, skrze dech celé 2 minuty. Uvědomuješ si, jak dlouhá doba to je?  To je prostě super, máš u mě 1* a zvu tě na zmrzku, to musíme oslavit.“

Malinko jsme něco upravili, vysvětlila jsem nějaké podrobnosti, on se uklidnil a o víkendu jdeme slavit. Věřím, že za těch pár dní udělá ještě další pokrok vpřed.

Co tímto příběhem chci říci?
Hlavně těm, kteří mě oslovujete a žádáte o pomoc.

Milí zlatí, musíte, ne, měli byste, ale musíte si uvědomit, že pokud dostanete nějaké úkoly či cvičení domů, na kterých pracujete sami (tím přebíráte odpovědnost za svůj život, super), tak se může stát, že vám něco nepůjde tak, jak byste chtěli nebo jak dostanete za úkol.

Dejme tomu, že vám řeknu, abyste se naučili zdravému a kvalitnímu dýchání. Máte si vyhradit čas pro sebe a dýchat 5 minut denně po dobu 14 dní. 5 minut se zdá krátká doba, je to, co by dup. Jenže v plné pozornosti na dech je to věčnost. Nikdy jste nemeditovali, nikdy jste neměli své vlastní ticho – 5 minut je nekonečných.  Pro mě hračka, ale pro „nováčky“ je to obtížné.  Nebo máte 5 minut věnovat pozornost své ruce (noze, nebo jiné části těla), hladit se a plně vnímat sebe. Takových cvičeních je hodně. I protahování svalů a kloubů má svůj čas. Zkuste si vzpažit ruku, vytáhnout se a zůstat v této poloze 2 minuty.

Někteří lidé cvičení zvládají jednoduše, ale některým dělají problém. Někteří lidé potřebují své vlastní tempo, mají svůj vlastní rytmus a potřebují upravit dovednosti tak, jak budou vyhovovat jim. Přesně na míru.

A proto netlačte na sebe, neobviňujte se, že vám něco nejde hned.
Běžte si svým vlastním tempem.

Někdy ve svém životě děláme velké změny, ať jsou fyzické, psychické, emocionální či duševní. Každý máme svůj čas a tempo.
Často slýchávám: „Jojo ty už to umíš, ty víš, jak na to“.  Taky se učím, také mi nejde všechno hned. Někdy potřebuji pěknou lekci, než pochopím.
Ať navštívíte jakýkoli kurz, seminář, přednášku, léčitele, terapeuta, maséra…., nebuďte na sebe úplně tvrdí, neodsuzujte se, že hned neuděláte všechno správně.  Každá minuta, kterou věnujete svému zmoudření či zdraví se počítá.

5 minut je zpočátku moc, nevadí. Zvládnete 2 minuty, super. Za týden přidejte 30 sekund, za další týden minutu.  Za každou „minutu“ navíc se pochvalte. Věřte, že jste úžasní (v mých očích 100%). Když se pochválíte, příště budete chtít další minutu přidat

Mluvte pravdivě s člověkem, kterého požádáte o pomoc, on vás podpoří. Řekněte mu, volejte mu, pište, že potřebujete něco upravit. Tohle mi nejde, je něco jiného?
Pokud ten člověk nebude hledat jiné varianty, pak si najděte jiného „přítele“ pomocníka.

PS: Pro ty z vás, kteří oslovujete mě.
„Prosím vás a žádám, pokud vám něco nejde, nevzdávejte se. Zavolejte nebo napište upravíme vše tak, abyste se postupně posouvali vpřed. Vždy si udělám chvíli času pro toho, kdo chce něco ve svém životě změnit, kdo chce žít svůj vlastní život a být šťastný a štěstím nakazit i druhé.“ 

S přáním vytrvalosti, Adri.