10 příčin bolesti hlavy.

10 příčin bolesti hlavy.

Snad každý z nás již tuto bolest zná. Troufám si říci, že bolest hlavy je snad nejčastější bolestí v dnešní době.  Kdysi jsem trpěla na migrény, ale nyní mám již klid. A když náhodou cítím, že hlava začíná bolet, tak vím, co udělat.
Mnozí ještě stále běhají po různých vyšetřeních, magnetických rezonancí, rehabilitacích a polykají různá analgetika. Přitom z 90% je to úplně zbytečné, někdy stačí jen málo k plné spokojenosti.

Příčiny bolestí hlavy

Těchto příčin může být mnoho. Řekneme si zde aspoň několik, podle kterých si sami můžete určit z čeho pramení vaše bolest hlavy. Některé z příčin se týkají také dalších částí těla – krku, ramen, dolních i horních končetin…
Když jsem hledala své příčiny bolestí hlavy, tak se pěkně střídali, někdy to bylo díky tomu, že jsem málo vody dala svému tělu, jindy zase z přetížení očí… (další příčiny se dozvíte níže). Postupně jsem začala všechny příčiny bolesti odstraňovat a je mi hej. Opět jsme u toho: „Za své zdraví zodpovídáš jen ty sám.“

Pojďme se podívat na ty „zatracené příčiny“, které nám odnášejí pocity blaženosti a klidu v dáli.

1)     Příčina – Málo vody a vzduchu

Naše tělo je složeno cca z 80% vody. Každá buňka v těle potřebuje čistou vodu. Čistá voda není šťáva s vodou, coca cola, džus, polévka, pivo, čaj, minerálka, káva. Čistá voda je čistá voda.
Čerstvý vzduch, slunce, déšť. Málo se větrá v průběhu dne, a dokonce i v některých firmách chybí okna. Klimatizace a zářivky nikdy nenahradí vzduch, větřík, vlhko z deště a slunce.

2)     Příčina – Chybí vitamíny a minerály

V dnešní zdravé stravě je pouze 5% výživných látek.  Třeba jablíčko, obsahuje vlákninu, vitamíny B, A, C, minerální látky jako jód, draslík, hořčík atd. Abychom dosáhli 100 % výživových hodnost, musíme dnes sníst 20jablek. A to nemáte všechny potřebné výživové látky. Jablíčka ze zahrádky mají více procent výživy. Ty z obchodu bohužel jen 5 %. I kdybyste snědli 20jablek denně, tak nezapomínejte na to, kolik s nimi sníte karcinogenů.
A ti, co papají každý den maso, masné výrobky, mléčné výrobky, minerálky a jiné sladké dlouho trvanlivé „vody“, plní se bílou moukou a cukrem, no, tak ti se sami připravují o zásoby výživných látek (tělo jich má pár schovaných, pro případ nouze).
Že prý má jogurt vápník. Hepry, hepry. Z domácího mléka ano, ale ne ten kupovaný. Zkuste se zajímat, jakou výživu dáváte dětem. I když stačí jen sledovat zdraví svého dítěte.
Jsme bohužel odkázání na přírodní doplňky stravy, abychom udrželi tělo v kondici.

3)     Příčina – Přetěžování těla

Velká námaha, na kterou tělo není zvyklé a má málo vody. Toxiny a kyselina močová se neodplavuje ven.

4)     Příčina – Napětí v horní části těla

Napětí v okolí lopatek a krku. To může být způsobeno ztuhnutím fascií, když máte málo pohybu v této části těla. Mnoho těch, kteří pracují u počítače nebo většinu denního času stráví v autě, mají zatuhlá ramena a krk. Týká se to každé sedavé práce. Zapojují se jen určité svaly a ostatní spí, pak rozbolí ony i hlava.
Zde stačí jednou za hodinku vstát, protáhnout se, uvolnit hlavu a ramena, protáhnout je. Protažení trvá 2 minutky.
Nesmíme opomenout ani oči. Tím, jak stále koukáme na jedno místo se unavují a způsobují bolest hlavy. Cvičení očí je úžasným prostředkem k posílení očních nervů a svalů a také odstranění bolesti hlavy.

Každý den jednoduchý cvik KRČÁK, který zabere cca 2 minuty a má velký význam.

5)     Příčina – Úraz

Úraz, který mohl způsobit posunutí krčních obratlů. Na to je nejlepší zajít k soukromému fyzioterapeutovi nebo někomu, kdo se věnuje Dornové metodě.

6)     Příčina – Špatné postavení těla

Bolest hlavy může způsobovat také špatné postavení kyčlí, křivý palec u nohy, vytočené koleno, ztuhlé pánevní dno, aj.  I sami si můžete zkontrolovat před zrcadlem, zda stojíte rovně, nebo je někde nějaká výchylka.
Doporučuji najít si dobrého maséra, fyzioterapeuta a chodit k němu, dokud se vše nenapraví. Od vás se také očekává zapojení. Když přiložíte „ruku k dílu“ pak půjde všechno jako po másle.

7)     Příčina – Psychika

Stálé přemýšlení, držení se minulosti a špatného myšlení, únava, vyčerpání, stres. To jsou jedny z nejčastějších příčin bolestí hlavy. Zamyslete se, zda nejsou příčiny bolesti hlavy právě v tomto bodě. Pokud ano, pak změnu musíte udělat hlavně vy sami.

Analgetika nejsou zrovna chytrým řešením. Ony nevyřeší příčinu bolesti. Udělají jen jednu věc, a to, že vám „vypnou“ nervový systém, který hlásí, že je něco v nepořádku. Postupně vám ničí žaludek, játra i ledviny, mají mnoho další nežádoucích účinků, které hned nezaznamenáte, ale z dlouhodobého pohledu mají i vážnější dopad na váš celý organismus.
Přehodnoťte svůj život a více odpočívejte. Volte jemné masáže, které nezpůsobují další stres, ale podpoří harmonii v těle. Např.: meridiánová masáž, ajurvédská nebo antistresová masáž. Antistresovou masáž si můžete také pořídit domů, naučit se ji i své blízké a navzájem se masírovat a harmonizovat.

8)     Příčina – Orgány

Bolest není jen ve svalech, ale také v orgánech. Není to bolest jako taková, ale bolest, kterou ani nemusíme cítit. Čínská medicína se vždy dívá na všechny možné úhly pohledu. Mnoho z nich jsem již popsala. Bolesti hlavy mohou být způsobeny také nemocným žlučníkem, játry či zánětem ledvin. Pokud nepomáhá k odstranění bolesti hlavy nic z výše napsaných příčin, pak je čas se podívat na vnitřní orgány. Zda jsou vyživovány, jestli jim nechybí „krev“, nebo mají „energie“ mnoho, jestli nejsou podchlazeny. Někdy stačí pár otázek a hned na nás koukne, že je oslaben třeba žlučník nebo zaneseny játra. Stačí pár bylin a všechno je, jak má být. Tělo opět funguje. Ne vždy je to tak jednoduché.

9)     Příčina – Hormony

Úbytek jednoho, přebytek druhého. Hormony vyvolávají změny v organizmu. Nejznámější je asi hormon štěstí (endorfin), ten dokáže rozzářit celé tělo, oživí ho. Nebudu se zde zabývat hormony jako takovýma. Chci poukázat, že v intimních chvílích, které jsou vyjádřením lásky se uvolňuje nejvíce hormonů, které okysličují a uzdravují celé naše tělo, po všech stránkách a energiích. Kvalitní milování odstraňuje problémy s bolestmi hlavy. Nekvalitní, rychlý a žádný sex naopak vytváří bolesti hlavy. Více o tom ve Škole rituální tantra masáže.

10)  Příčina – Nemoc

Je mnoho chronických a akutních nemocí, které mohou způsobovat bolest hlavy. Například akutní zánět ledvin, zánět mozkových blan, nádory, chudokrevnost, nemoci srdce, borelióza… Tyto všechny obtíže, by měl vyloučit váš lékař. Proto s ním spolupracujte. Zdravotnictví má prostředky a přístroje kterými vyloučí závažné problémy.

Jen nezapomeňte, že lékař je „jenom člověk“. Proto váš aktivní postoj pomáhá nejvíce.

Snad již trochu tušíte, odkud pramení vaše bolesti hlavy. Pokud ne, nezoufejte. Najděte si lékaře, čínskou medicínu, fyzioterapeuta nebo maséra, který vám poradí a pomůže. Někdy je to jako hledat v kupce sena, ale vždy najdete toho, kdo vám ukáže cestu. Ptejte se na „cestu“ také svého těla a rozumu. Lidé tak trochu zapomínají na ten vzácný „selský rozum“. Vy ho jistě máte, protože čtete tento článek a váš život máte ve svých rukou.

Zkuste také jednoduchý cvik Krčák.

Váš nejcennější poklad je vaše zdraví, tak se o něj pěkně starejte.

Loučí se Adri.