Co jsou fascie?

Všichni známe, že tělo je složeno z kostí, orgánů, kůže, šlach, nervového systému, žil, tepen, svalů. Anatomie zapomínala na jednu z dalších položek, velmi důležitou složku, která je v celém našem systému a rozprostírá se po celém těle.

Tímto samostatným systémem jsou fascie. 

Fascie tvoří součást vláknité pojivové tkáně, která se rozprostírá v těle od hlavy až k patě. Fascie obklopují naše svaly, šlachy, orgány a spojují je s kostmi. Je to bílá tkáň, která tvoří asi 20% naší hmotnosti.

Thomas Myers, autor knihy Anatomické vlaky, je několik desítek let přesvědčený o tom, že fascie propojují celé lidské tělo jako síť. A konečně se také vědci a lékaři se začínají o fascie zajímat. To, co Thomas Myers říká již několik let, a to, že za mnoha problémy a bolesti jsou právě fascie, na to konečně docházejí i vědci. Proč jim všechno tak trvá?.

Fascie je pojivová tkáň, sít propletených drah od hlavy až k patě, k rukám a obtáčí celý trup. Takže, když nás bolí nějaká část těla, nemusí být příčina v té časti, ale úplně někde jinde. To už asi všichni víme. Že když nás bolí za krkem může to způsobovat špatné postavení palce u nohy. Když nás bolí v kříži, tak bolest může pocházet z paty, boků, ramen, krku nebo také ze střev. Příčin může být mnoho.

A proto je potřeba prohlédnout celé tělo a udělat takzvané vstupní vyšetření.

Lidské tělo je pletenec živých vláken a buněk, která jsou vzájemně provázána a žádná z nich není zbytečná. Nic není samostatné, vše je propojeno. Takže takové operace slepého střeva nebo mandlí, které prý nepotřebujeme??

Účel a význam fascií

Fascie jsou orgánem, tak jako srdce nebo šlachy. Musíme se naučit je vnímat a zacházet s nimi.

Fascie obsahuje mimo jiné hlavně hodně vody a fibroblasty. Fibroblasty jsou buňky pojivové tkáně, mimo jiné vytváří kolagenová vlákna. Díky kolagenu fibroblasty hojí ranky a rány. Protože se kolagen stále vytváří, potřebujeme pohyb, jelikož hodně kolagenu může škodit.

Když pohyb není, pak se kolagen slepí, fascie sroste.  Takže když máte zafixovanou ruku nebo nohu, pak právě dochází ke srůstání fascií.  U sedavého zaměstnání je samozřejmě fascie slepená, a tak si tito lidé nejvíce stěžují na bolest zad a nohou.  Tato tkáň potřebuje stálý pohyb.

Pokud vás stále bolí záda a rentgen neukázal nějaké poškození, pak se zřejmě jedná o poškozené fascie. Fascie jsou uspořádány ve vrstvách a když se hýbeme, ony se posouvají sem a tam, tak jako sval.

Potřebnost vody

Jistě víte, že tělo se skládá přibližně z 80% z vody. Každá pojivová tkáň, jako třeba ploténky a mezikloubní tkáň, obsahuje velké množství vody. Až 70% vody spolkne právě fascie. Proto je tak moc potřebné pít čistou vodu.

Fibroblasty vytváří kyselinu hyaluronovou, je mazivem pro naše pojivové tkáně, vytváří další molekuly, které na sebe vážou vodu. Čím méně kyseliny hyaluronové buňky naváží, tím méně jsme pohybliví. Atak dále a tak dále.

Voda, pohyb, to je základem k tomu, abychom měli volné fascie. Když je máme volné, tak je o jeden problém méně, o jednu bolest.

Jestliže máme slepené fascie, nahromaděný kolagen, pak jsou i ty takzvaná stažená záda, těžké a bolavé nohy i krk aj., od toho se odvíjí další bolesti. I vysoký krevní tlak může být způsoben staženou fascií a svaly.

Víte o tom, že aby se uvolnila fascie na celém těle trvá to rok? Teď si představte, co asi udělá s tělem takový chirurgický zákrok?

To koukáte, tak jako já, když jsem to slyšela. Jojo, je to jako se zdravím. Když je něco pokažené, pak náprava trvá nějakou dobu. Všechno má svůj čas!

Jak napravit a uvést fascie do přirozeného stavu?

  • Hodně čisté vody – ne balenou, ta je stará a mrtvá. Když už nemáte vodíkovou nebo nějak upravenou vodu, tak aspoň z kohoutku.
  • Pohyb – procházky, protahovaní, cvičení. Aktivní pohyb.
  • Speciální masáže – je to zatím nejúčinnější manuální technika.

Speciální masáže

Fasciální masáž a Rolfterapie. Tyto manuální techniky pomáhají obnovit pružnost tkáně. Pomalým tlakem na kůži se vytlačí stará voda z tkáně. Ta se pak nahradí novou, čerstvou, pojme ji ještě více.  Tím se upraví kolagenová vlákna a fibroblasty produkují čerstvou kyselinu hyaluronovou, která například brání bakteriím a virům proniknout do buněk.
Když se stará voda nahradí novou, pak opět fascie krásně klouže, sem a tam.

Voda, aktivní pohyb a speciální masáže přinášejí větší dynamiku a teplo do organismu a každý stupeň vyšší teploty vytváří enzymatickou aktivitu.

No, a tak je to všechno krásně opět propojeno. Takže, když člověk začne s pohybem, pravidelnými masážemi, s odstraňováním stresu a traumat těla, pak tělu trvá asi 1 rok, než plně zregeneruje.

Všechno má svůj čas, a to musíme přijmout. Takže z toho plyne, že pokud vám někdo bude tvrdit, že si dáte jednu pilulku nebo absolvujete jednu masáž, pak vám lže.
Pamatujte všechno má svůj čas a příroda se nedá občůrat.

Koukněte na youtube – skrytý svět fascií.